Přehled činnosti VNICTP za měsíc prosinec 2017

Interní dokument VNICTP z.s.

Nedotační podpora

Jakub Rejzek

V nedotační podpoře pokračujeme v agendě technických norem. Ve skupině byla indikována potřeba doplnění norem dotčených problematikou fyzické infratruktury uvnitř budov. Na základě doporučení ing. Vojíka z ÚNMZ jsme poptali cenu překladu terminologického slovníku IEC 60050-732. Názory jsme z Platformy posbírali dotazníkem. Po odsouhlasení vyjednáme ještě formu finacování, náklady překladu činí zhruba 50 000 CZK. Abychom se pohnuli z místa, a zároveň sjednotili terminologii, je taková částka rozdělená na členy Platformy přijatelná. Je ještě možné požádat o zaplacení MPO, zástupci se bojí prodlení kvůli výběrovému řízení. Předpokládáme další schůzku 15.1. na Hospodářské komoře.

PPS Spektrum. Na nejbližší schůzce Platformy projednáme i rozpor s CETIN v záležitosti TESTCOM. Současný stav, ve kterém se číst kmitočtů pevné služby PTP koordinuje přímo na ČTÚ, a podle pseudonáhodného klíče některá pásma vyžadují přidělení kmitočtu od ČMI Testcom, a následné zaslání na ČTÚ nevyhovuje nikomu. CETIN ovšem v rozporu s původní dohodou začal argumentovat výhodou rychlého přídělu kmitočtů před samotným přidělením oprávnění.

Navrhovaná opatření jsou:

A) Vše na ČTÚ

B) Otevřená databáze a volný výběr frekvencí pro všechny s přístupem. Databáze by tedy byla veřejná. ČTÚ se ptá, zda by sektor případně strpěl i zveřejnění provozovatele.

Výhody A) ČTÚ spravuje všechny kmitočty, žadatel pořídí vše za jeden poplatek. Lhůta ale může být až jeden měsíc, i když praxe je 1 týden. Důležitá výhoda je rovnoměrná exploatace spektra.

Výhody B) Otevřená soutěž v přídělu kmitočtů. ČTÚ pouze za poplatek potvrdí kmitočet a zapíše jej. Nevýhodou je dvoufázovost i u frekvencí, které dnes spravuje ČTÚ. Sjednocením opět výhoda rovnoměrné exploatace spketra.

Jednat budeme také 15.1.

Byla zveřejněna veřejná konzultace ke změně poplatkové politky. Návrh je úspěchem VNICTP. Nebudeme nic připomínat, je v souladu s naším návrhem.

Proběhla schůzka VNICTP a ČTTK s ČTÚ nad procesem koordinace staveb podle zákona 197/2017. Zápis najdete na webu VNICTP, po přihlášení. ČTÚ konstatoval, že jimi navrhovaný proces má logické slabiny. Zde vyzdvihuji spolupráci se Středočeským krajem. ČTÚ si vyžádal čas na rozmyšlení postupu. Norma je imperfektní, bez sankcí, a povinnosti pro investory z veřejných prostředklů nepředpokládají aktualizaci databáze. Bez sankcí stejně nikdo nic nebude plnit. Ošetřit lze proces technickou novelou ZEK, anebo 194/2017 Zákon o usnadnění výstavby.

Dotační podpora

Martin Dvořák

MPO nedostatečně reflektuje chyby zřejmé v 1. výzvě. Draft znění 2. výzvy není o moc jiný, nežli neúspěšné zadání pro 1. výzvu. Jde však o dokument, který se bude vyvíjet. Pomocí vztahu se SČK máme možnost kontaktu s novým ministrem Tomášem Hünerem, který je o názoru VNICTP na čerpání dotací informován.

Pozitiva vzešlá z jednání na MPO

- MPO bere za dané, že udělá vše pro to, aby dotace šly i na aktivní prvky. Během prosince by měli zaslat kompletní návrh dokumentace ze kterého uvidíme jak to bude koncipováno.

- veřejná konzultace na intervenční oblasti byla prodloužena do poloviny ledna.

Potenciální negativa

- EU (EK) chce použít dotaci pokud možno na rozvoj internetu. Prozatím tedy zamítli MPO žádost o realokaci peněz a místo toho hledají všemožné cesty jak vyčerpat. Otevřeně se diskutuje dotace do šedých míst a ochrana investic jen pro sítě nad 100Mb. MPO je v tomto pasivní a čekají na pokyny EK (během dnů nebo týdnů) co mají dělat - analýzy, sběry dat aj. Může se klidně stát že během druhé výzvy bude spuštěna třetí směřovaná na šedá místa a jen pro sítě nad 100Mb (step change). EK má s tímto program v EU obecně problém, údajně se vyčerpalo zatím jen 6% prostředků. Je možný i přesun prostředků do dalšího programovacího období. Takový přesun je pravděpodobný.

- jednání na MPO se zúčastnil i NAKIT, zatím jen jako pozorovatel. Údajně by mohli třeba pomáhat obcím s projekty.

- obce toto začíná zajímat ale požadují od MPO naprosté oproštění od formálních požadavků jako je živno. oprávnění nebo registrace u ČTÚ.

Z jednání ze začátku ledna 2018 vyplývají otázky na členy VNICTP.

Prosím členy VNICTP o vyjádření během tohoto týdne (do pátku ráno) zdali s některými ze 4 bodů zásadně nesouhlasí.

V návaznosti na připojený zápis shrnuji:

1. Municipality se mohou 2. výzvy účastnit - ale za stejných podmínek jako jiné subjekty (ne tedy stavění jen částí sítí a hledání komerčních možností s kým je propojit až následně)

2. Minimálně v tomto programovacím období nepodporovat dotace do šedých míst (reakce na návrh EK umožnit dotace i šedých místech na projekty 100Mb+)

3. Odmítnutí celkově přemapovat republiku na rychlost 100+ v tomto programovacím období (doporučení EK jak utratit dotace, zásadní rozšíření bílých míst)

4. Pro vyčerpání co největší částky z programu zvážit i jiné přístupy - např. pobídkový systém směrem ke spotřebiteli (vouchery na instalaci, případně provoz přípojky - stimulace pobídky)

Prosíme o odpovědi Martinovi Dvořákovi.

Kolektivní správa

Tereza Rychtaříková

Od minulé zprávy o činnosti VNICTP se nic nezměnilo, schůzka PS je naplánována na 10.1. od 10:00 do 12:00 ve Florentinu na HK.

Výstavba NGA
EU regulace a velkoobchodní přístup
Ostatní aktivity VNICTP

Za VNICPT Vám přeji úspěšný nový rok 2018, co nejméně negativních dopadů regulace a regulace obecně. Všem pevné zdraví a životní pohodu.

Jakub Rejzek, prezidnet VNICTP z.s.

Přehled činnosti VNICTP za měsíc prosinec 2017

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.