Vážení a milí členové, kolegové,

s příchodem nového roku 2024 přeji jménem celého týmu VNICTP z. s. mnoho štěstí, úspěchů a rozvoje vašeho podnikání. Rádi bychom vám poděkovali za vaši přízeň a aktivní zapojení v naší asociaci. 

Pokud se ohlédnu za rokem 2023, máme jako sektor za sebou mnoho práce ve všech pracovních skupinách. Můžeme se těšit z mnoha legislativních změn, podstatně lepšímu vztahu mezi sektorem a regulátorem a dobré pověsti v území, ve kterém podnikáme. Trh je podle všech dostupných ukazatelů stabilní a ukazuje se, že i predatorní snahy některých celostátních operátorů odeznívají. Jsme přesvědčení, že za tímto vývojem stojí i sběr dat a naše aktivity v této věci v pracovních skupinách. 

Vnímám rok 2024 jako rok, ve kterém přijdou nové možnosti pro naše podnikání. Očekáváme otevření nových frekvenčních pásem, věříme, že postupně aplikovaný nový Stavební zákon zlepší možnosti výstavby infrastruktury. Další změny zlepší možnosti stavět například infrastrukturu telekomunikačních věží tam, kde to doposud bylo obtížné. 

Výbor se účastnil a nadále bude účastnit, dokonce i pořádat, sérii setkávání se samosprávami. Další připravované projekty zlepší komunikaci o sektoru regionálních poskytovatelů internetu. Čeká nás také série školení a přednášek k výzvám roku 2024 - bezpečnost v našich sítích, chystaný Zákon o kybernetické bezpečnosti a stavební řízení podle NSZ, včetně DTM. Samostatnou kapitolou jsou dotace do vysokorychlostního internetu, které jsou pro rok 2024 plánované a rozhodně je nebudeme ignorovat.

V komunikaci s Úřadem a MPO jsou hlavními body: snížení regulatorní zátěže při sběru dat, snížení regulatorní zátěže v pásmu 60 GHz  a modernizace portálu RLAN. Probíhá také nadějné jednání o snížení výše poplatků za využívání licencovaných spojů, od tradičních PTP po nově chystané k otevření v milimetrových pásmech. 

Celá řada úkolů se rýsuje pro naše legislativce, které rád popíšu v příslušné pracovní skupině Regulace. Tímto oslím můstkem moc děkuji všem, kteří aktivně přispívají svými podněty či přímo prací. 

Děkuji Vám všem. 

Mnoho úspěchů ve Vašem podnikání vám přeje

Jakub Rejzek a celý tým VNICTP z. s.

Přehled činnosti VNICTP za měsíc prosinec 2023

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.