Zvláštní režim DTM pro přípojky

Požádali jsme kolegy z MPO o projednání změny vyhlášky DTM pro přípojky elektronických komunikací. Současný režim předpokládá nutnost zaměřování přípojek pro DTM geodetem a odevzdávání dat ve třídě přesnosti 3. 

 

Budování přípojek, jako jsou přípojky do rodinných domů, to je agenda organizačně a cenově velmi citlivá. Proto jsou přípojky sítí elektronických komunikací vybaveny výjimkou ze stavebního řízení podle Zákona 416/2009 Sb. Jeden z krajních bodů je přichycený do geoinformace o umístění přístupové sítě, druhý bod však musí být zaměřený v pozemku zákazníka. Získání takové informace v třídě přesnosti 3 sebou ponese náklady, které mohou podstatně navyšovat celkové náklady na vybudování přípojky. Představují tak finanční bariéru rozšiřování sítě. Proběhla prosím v tomto směru nějaká diskuze s ČÚZK?  Děkujeme za odpověď. 

---

Odpověď z 18.6.2024: Petr Filipi, MPO

Hezký den, 

máme za to, že i přípojka sítě EK je sítí EK, takže by podle vyhlášky 393/2020 měla být zapisována do DTM.

Pokud by tam zapsaný nebyly,  těžko se naplní očekávání od dtm, kde by měla být všechna infrastruktura pro projektovou přípravu, ochrana infrastruktury atd. Při poškození těchto sítí by vznikaly škody, které jsou nesrovnatelně vyšší,  než cena za zaměření.

Už dnes by stavebník měl mít dokumentaci skutečného provedení.

Přihlásit se k odběru novinek

Chcete mít přehled o nových tématech z ICT průmyslu?
Staňte se naším členem a nic vám neunikne!

Stát se členem